21 Aralık Marmara Bölge Toplantısı Sonuç bildirgesi okundu ve oy birliği ile onaylandı. Mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz..  
28.12.2018
141
Yazı Boyutu: A- A+

CHP KADIN KOLLARI

MARMARA BÖLGE TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRGESİ

21 Aralık 2018 tarihinde Kocaeli ilimizde; Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Düzce, Kocaeli, Sakarya, Yalova ve Kocaeli illerimizin kadın kolları il başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, ilçe kadın kolu başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin  katılımıyla ülkemizdeki kadın sorunlarının ve çözümlerinin belirlendiği yerel yönetimde kadın önceliğinin vurgulandığı Marmara Bölge Toplantısı’nda alınan kararlar aşağıdaki gibidir;

1)     Mevcut hükümetin baskıcı yönetim anlayışıyla kadın olarak her gün daha zor olan yaşam koşullarının iyileştirilmesi umudu sadece sosyal demokrat yönetim anlayışıyla CHP’nin iktidarıyla mümkün olacaktır.

2)     Ülkemizin karanlığa değil aydınlığa olan özlemi için kadın örgütümüz var gücüyle çalışmalarını sürdürecektir.

3)     Yaklaşmakta olan yerel seçimler için kadın örgütümüzün beklentisi, kadın temsiliyetinin öncelikle partimiz içinde artış göstermesidir. Bu artış partimizin kadına karşı bakış açısının en güzel yansıması olacaktır.

4)     Belediye başkanlığı başta olmak üzere, belediye meclis üyeliklerinde kadın temsiliyeti,  iktidarı hedefleyen partimize yakışır, kadın emeğine verilen değeri gösterir olmalıdır.

5)     Amacımız toplumun %50’sini oluşturan kadınlarımızın başta Türkiye Büyük Millet Meclis’i olmak üzere her türlü karar alma mekanizmalarında %50 temsiliyet oranına ulaşmaktır. Bu amaca yönelik çalışmalarımız gerek örgüt içi gerekse örgüt dışında hız kesmeden devam edecektir.

6)     Halka en kolay dokunabilen muhtarlıklarda kadın muhtar sayısının arttırılması için çalışmalarımız planlanmış olup 81 ilde bu çalışmalarımız yapılmaktadır.

7)     Belediye meclis üyeliklerinde kadın adaylarımızın listelere fermuar sistemi ile yerleştirilmesi istenilen %50 temsiliyetin vazgeçilmezidir. Bu konuyla ilgili parti tüzüğümüzün uygulanması emeklerimizle bilgimizle ve tecrübelerimizle elde ettiğimiz hakkımızdır ve bu hakkımızı kimselere bırakmaya razı olmayacağımız bilinmelidir.

8)     Yerel yönetimlerde “Kadın Dostu Belediyecilik” anlayışının yaygınlaşarak daha güvenli, daha özgür ve daha mutlu kadınların ülkemizde yaşaması için Genel merkezimiz tarafından belirlenen belediye başkan adaylarımızla birlikte kadın örgütü olarak çalışmalarımızı planlayacak ve 31 Mart 2019 tarihinde zaferi hep birlikte kucaklayacağız.

9)     Seçim çalışmaları sırasında örgütümüzden beklenen performansın gerçekleşebilmesi sadece kadınlarımızın insanüstü çaba ve gayretleriyle olamaz bu anlamda örgütün her kademesine ve her bir üyesine görev düşmektedir. Kadın kollarımız il ve ilçelerinde ana kademlerle koordineli çalışmalar yaparken hak ettikleri saygınlığın kendilerine gösterilmesi şarttır. Ayrıca çalışmalar sırasında ihtiyaç duydukları gerek lojistik gerekse materyal desteği en verimli şekilde kendilerine verilmesi önemlidir. Çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve gönüllü kadınlarında bu çalışmalara katılımının sağlanmasıyla daha güçlü bir yapı oluşacaktır. Aksi takdirde yetersiz koşullarla çalışma yapılması hedefe ulaşmamızı sağlamayacaktır. Herkes kadın örgütünü haksız yere eleştirmek yerine kadın emeğinin mucize yaratmak için yeterli olmadığını bilmelidir ve emeğin üstüne emek koymayı kendine prensip edinmelidir. Başarı ancak bu anlayışla gelebilir.

10)         Yerelden genele ülkemizin her yerinde özveriyle çalışan önce kadın önce anne olduğunu bilen kadın kollarımız sabırla özveriyle gelecek güzel günler için çalışmalarını sürdürürken yaşadıkları sıkıntı ve temsiliyet noktasında haksızlıklara karşıda tepkisiz kalmayacak kadar kararlıdır. Birlikteysek Güçlüyüz diyerek yola çıkan örgütümüz Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun hak hukuk adalet şiarının kadın örgütü içinde partimizde hayat bulacağı günleri umutla beklemektedir.

11)         Diğer adı Barış olan biz kadınların savaşa ve bu savaşta yitirilen canlara al bayraklarla gelen evlat acılarına sessiz kalmamız mümkün değildir. Bu ülkede kardeşliği ve komşularımızla barışı istiyoruz. Ve bunu hemen şimdi istiyoruz. Biz o evlatları bu vatana hayırlı olsunlar diye yetiştirdik, yüreklerine vatan bayrak sevgisini yerleştirdik ama sadece birileri yönetemedikleri için şehit olmalarına razı değiliz. CHP’li kadınlar olarak bizler partimizin iktidarı için var gücümüzle çalışacağız ve başta kadınlar sonra ülke gülecek ve bu topraklar daha yaşanır olacak.

Ülkemizin daha demokrat ve adaletli güzel yarınları için CHP’si var.

Biz kadınlar, altı okun sevdasıyla iktidarı kucaklayacak günlerin

yakın olduğuna olan inanıyoruz ve bu inançla çalışmalarımızı

gece gündüz aralıksız sürdürüyoruz ve sürdürmeye devam edeceğiz.

Bu çalışmaları yaparken eleştiri odaklı değil gelecek vaat ederek,

gönüllere dokunarak yapacağımızı kamuoyu ile paylaşırız.

Biz kadınlar ;

KADINSIZ DEVRİM OLMAZ OLSA DA BU DEVRİM OLMAZ DİYOR mücadelemizi yılmadan vereceğimizi buradan ilan ediyoruz.

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Örgütü

CHPnet

SİTELERİ